Skip to main content
Please wait...

MINISTRICA MESIHOVIĆ POSJETILA FAKULTET ISLAMSKIH NAUKA

Datum

inistrica za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo, prof. dr. Adna Mesihović, je sa saradnicima posjetila Fakultet islamskih nauka.

Sastanku s ministricom prisustvovali su dekan Fakulteta islamskih nauka, prof. dr. Mustafa Hasani, prodekan za nastavu prof. dr. Ahmet Alibašić, prodekan za kvalitet, prof dr. Nedim Begović, prodekan za naučnoistraživački rad, prof. dr. Zehra Alispahić i prof. dr. Aid Smajić, prodekan za međunarodnu saradnju.

Prema riječima dekana i saradnika, veliku prednost sticanju znanja na Fakultetu islamskih nauka čini i arhitektura zgrade, a što se ogleda u cjelokupnoj ambijentalnoj prednosti studiranja na Fin-u. Fakultet nudi studijske programe koji podrazumijevaju humanističko i društveno obrazovanje što je u funkciji misije humanizma, boljeg razumijevanja među narodima, religijama i kulturama ali i svjedoče skladu između tradicionalnih i savremenih islamskih nauka, ali i istočnih i zapadnih kulturnih vrijednosti.

Ministrica Mesihović je iskazala zadovoljstvo posjetom uz zahvalnost predstavnicima fakulteta na srdačnom dočeku. Istakla je značaj studijskih programa koje ovaj fakultet nudi svim studentima.

“Fakultet igra ključnu ulogu u obuci akademskih kadrova koji će se baviti različitim aspektima islamske nauke i kulture, kao i u promovisanju interkulturnog dijaloga i razumijevanja među različitim zajednicama u Bosni i Hercegovini. Također, fakultet doprinosi očuvanju i promovisanju islamske tradicije i vrijednosti u savremenom kontekstu“, naglasila je ministrica Mesihović.

Između ostalog, razgovarano je i o projektima koji se trenutno realiziraju na fakultetu kao i o međunarodnoj saradnji Fakulteta islamskih nauka, s naročitim osvrtom na projekat Resilience (REligious Studies Infrastructure: tooLs, Expert, conNections and Ceenters) koji se realizira, između ostalih, u saradnji s 12 akademskih institucija iz 10 zemalja udružilo je snage kako bi započeli ovaj projekat s konačnim ciljem izgradnje evropskog odgovora na izazove vjerske raznolikosti, a finansiran je u okviru EU programa Horizont 2020 čiji je cilj uspostavljanje europske istraživačke infrastrukture na području religijskih studija.

Trajno
Standardno